Наберите 10 лайков, чтобы вывести материал на главную страницу

Тала Гончарова, шеф-редактор Starlife , 22 августа 2016 в 10:09

Дубенський замок, кам'яна скульптура Олександра Волосенка і цікаві мандри Рівненщиною

Дубенський замок – один з найкрасивіших в Україні. Він у доброму стані, тому дивно, що він досі менш популярний, ніж часто напівзруйновані замки Львівщини та Тернопілля. Тим більше, що їхати з Києва до Дубна – три-чотири години.

Нещодавно в Дубно завершився живописно-графічно-скульптурний симпозіум «Дубенський замок – Х. Історія та постаті: переосмислення». Сказати по правді, мені самій хотілося б стати до мольберту, бо всередині замкових мурів особлива атмосфера. Відчуваєш натхнення і потяг до мистецтва.

Я ж побувала у Дубенському замку вельможних князів Острозьких і Любомирських у складі прес-туру, організованого Рівненською ОДА та Туристичним прес-клубом України. На місці познайомилася з кількома учасниками пленеру і від них дізналася, про особливий подарунок – кам’яну скульптуру, створену руками відомого київського скульптора Олександра Волосенка, яка тепер залишиться в арт-колекції замку. 

Від мистецтва перейду до туризму. Рівненщина мене завжди вражає. Я тут вже втретє, і жодного разу маршрут не повторювався. Величний дубенський замок – справжня окраса міста (і частина державного історико-культурного заповідника, як нам розповів екскурсовод), гордо височіє над річкою Іквою,

Отже, Дубенський замок був побудований у 1492 році князем Костянтином Острозьким на місці давньоруського городища. Згодом замком правили й інші аристократичні родини: Заславські, Сангушки, Любомирські, Барятинські. Замок неодноразово перебудовували та укріплювали під час воєн XVI-XIX ст., адже завойовників дуже приваблювали скарби князів Острозьких, які зберігалися в ньому.

Вдале місце розташуваннятакож мало велике значення в обороні. Перше, він стояв на березі річки, друге, його оточував глибокий оборонний рів, через який перекидався міст. Неймовірно, та протягом століть дубенський замок жодного разу не був захоплений! Його широкі стіни витримали облогу татар у XV-XVI ст., напад козаків під керівництвом Максима Кривоноса, штурм російських та шведських військ у XVII столітті. Після цього замок був зміцнений двома бастіонними вежами, виконаними за проектом інженера Вобана. Цікаво, що з «Дівочою вежою» пов’язана легенда про княжну Беату, а саме про те, як вона влучила з гармати по шатру кримського хана, котрий оточив замок. 

Іншою цікавинкою про замок для мене стало те, що він, виявляється, був місцем літературних подій відомої повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба». Підвали та підземні ходи замку добре описані у творі. Та режисери (у тому числі Бортко), котрі знімали фільми за мотивами повіті, чомусь оминули місто своєю увагою. Утім про любовні перепитії Андрія і польської княжни можна почути під час екскурсій: нині у підвалах влаштовані музейні експозиції та відбуваються театралізовані феєрії в середньовічному дусі, деякі з них - тільки для туристів з міцними нервами.

Замок люблять фотографувати, адже ззовні це велична і красива споруда. Замковий ансамбль складається з надвратного корпусу та двох палаців – палацу князів Острозьких і палацу князів Любомирських. У триповерховому надбрамному корпусі розташовані в'їзні ворота, над якими можна побачити вельми цікавий герб родини Острозьких. 

Чим ще може зацікавити замок та його територія? Звичайно, дегустацією місцевої кухні. У замку та біля нього є кілька кав’ярень та ресторанчиків, де можна випити смачну каву та скуштувати рівненські смаколики, наприклад, «салат по-дубенськи» чи печеню за середньовічним рецептом. Або замовити млинці з маком чи яблуками – на Рівненщині їх роблять просто божествено.

Варто виділити й кілька годин, або походити старовинними вуличками Дубна, які були свідками багатьох історичних подій. У західній частині, де колись був єдиний доступ до міста, князь К. Острозький наприкінці XV — початку XVI ст. звів могутню надбрамну вежу — Луцьку браму. Ця споруда була головним опорним пунктом на західному оборонному кордоні Дубна. По сусідству з Луцькою брамою розташована ще одна архітектурна пам'ятка — комплекс будівель бернардинського монастиря, який складається сьогодні з двох будинків: монастирського костьолу й корпусу чернечих келій. 

У тім не старовиною єдиною… Є у Дубно і сучасні пам’ятки: велике червоне серце (Я-люблю-Дубно) на центральній площі, що символізує любов до міста, і пам’ятник… жабі. Раніше такий бачила у Голій Пристані на Херсонщині. А тепер жабка і до заходу доплигала))).

Олександр Волосенко про арт-пленер та Дубно

Путешествия, туризм, Путешествия с Талой Гончаровой

Комментарии

Загрузка...
Интер - программа на неделю