PR advice , 23 августа 2017 в 21:55

У Києві вперше представили раритети Межигір’я

 У Національному музеї Тараса Шевченка відкрилась виставка «Забуте Межигір’я», яка репрезентує унікальні археологічні знахідки 2017 р. з території Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря та Межигірської фаянсової фабрики. Вперше оприлюднено близько 500 оригінальних знахідок.

«Це знахідки Вишгородської археологічної експедиції 2017 року. 48 предметів побуту селян – мешканців Вишгороду та сіл поблизу Межигір’я – надав Вишгородський історико-культурний заповідник, 18 одиниць оригінального фаянсу надав Національний музей українського народного декоративного мистецтва, 26 листівок і зразки мистецької літератури тих часів надав колекціонер Дмитро Піркл, а одним з ініціаторів проведення виставки був Музей Десятинної церкви», - розповіла директор ВІКЗ, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

Завдяки знайденим матеріалам вдалось відтворити процес виготовлення унікальної продукції на Межигірській фаянсовій фабриці, що у ХІХ-ХХ столітті славилась як перша фабрика тонкого фаянсу. Експозиція поєднала в собі елементи археологічних та етнографічних матеріалів з ілюстративною складовою – фотографіями території історичного Межигір’я. Серед експонатів одяг та предмети побуту жителів Межигір’я і Вишгородщини ХІХ ст., 26 оригінальних листівок-фото Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря та оригінальне фото випускників Художньо-Керамічного технікуму.

За словами доктора історичних наук Тараса Чухліба, саме з території Межигір’я повинен початись процес відродження України: "Це особливе місце пам'яті для українського народу. За історичним значенням та внеском в національне державотворення і культуру його сміливо можна порівняти з Києво-Печерською та Софіївською лаврами. Від часів князівської Русі та Козацької держави, через творчість Тараса Шевченка та унікальність Межигірської фаянсової фабрики і мистецтво "школи бойчукістів" Межигір'я історично та ментально об'єднувало нашу державу, церкву і культуру".

Окремою частиною виставки була експозиція «Шевченко і Межигір’я». Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус звернув увагу присутніх на малюнок Великого Кобзаря із зображенням надбрамної монастирської Петро-Павлівської церкви та нагадав про поезію «Чернець», присвячену цій місцині.

Сучасною інтерактивною родзинкою проекту було відтворення на 3D-принтері раритетного експонату – тарілки-напівфабрикату Межигірської фаянсової фабрики (предмет 1850-х років). Надалі виріб буде передано до музейної колекції Вишгородського історико-культурного заповідника.

На виставці охоче ділилися знаннями відомі українські історики та дослідники: Всеволод Івакін, Анатолій Заїка, Геннадій Ніколаєнко, Наталія Писаренко, Дмитро Бібіков та інші.

29 серпня організатори проведуть спеціальну презентацію проекту з англомовною екскурсією для послів іноземних держав. З 6 по 10 вересня в рамках Міжнародної історико-культурної виставки «Забуте Межигір’я» також заплановано провести науковий лекторій провідних вчених та мистецтвознавців України з питань Межигір’я. Загалом відвідати виставку можна до 10 вересня.

Влада Литовченко, Наталія Писаренко та Дмитро Стус

Влада Литовченко, Наталія Писаренко та Дмитро Стус

Влада Литовченко

Влада Литовченко

Наталія Писаренко, Влада Литовченко, Дмитро Піркл та Всеволод Івакін

Наталія Писаренко, Влада Литовченко, Дмитро Піркл та Всеволод Івакін

Комментарии

Загрузка...
Интер - программа на неделю