Тала Гончарова, шеф-редактор Starlife , 10 июня 2018 в 23:49

Печери Тернопільщини - найдовша, найбільша, найоригінальніша. І всі вони чекають на тебе

Якщо ви ще не розпланували свою відпустку, то саме час поставити в своєму графіку Тернопільщину. Адже ця область України є справжньою оазою чи то для вибагливого мандрівника, чи то для туриста-початківця. Тут нараховується 34 замки, 25 водоспади, один з найдовших в Європі річкових каньйонів Дністровський та понад 100 печер!

Власне, останні роблять Тернопільську область унікальною на туристичній карті світу. Науковці стверджують, що ніде інде ще не відкрито інших подібних великих горизонтальних гіпсових печер з особливою будовою. А ось українські спелеологи щодня роблять великі географічні відкриття. Адже, за різними оцінками, нині досліджено лише 20% печер, схованих в глибинах Тернопілля.

Сили природи

Утворення печер на території сучасної Тернопільщини датується 15-20 мільйонами років тому. Тоді частина Руської геологічної платформи, до якої належали ці землі, була вкрита мілководним епіконтинентальним морем. Унаслідок дії багатьох природних чинників у ньому й відклались потужні нашарування гіпсів. З плином часу море міліло та розчленувалось на окремі водойми-лагуни. Понад 10 мільйонів років назад ця територія стала суходолом, залишивши в своєму ложі потужні гіпсові товщі.

Далі упродовж тисячоліть унаслідок різних геологічних явищ і утворились численні ходи, коридори, підземні озера. Саме ними тепер і мандрують туристи-спелеологи. Цікаво, що процес подальшого формування печер нині не припиняється! Разом з атмосферними водами, які проникають крізь шари покриваючих вапняків, під землю заносяться карбонатні сполуки. Вони утворюють різні натічні форми: сталактити, сталагміти, колони, куліси – вся та підземна краса, яка так приваблює мандрівників.

Найбільша, найдовша, найоригінальніша

У басейні річки Нічлава поблизу села Королівка розташована найбільша печера краю – Оптимістична (Optimistic). Вона являє собою грандіозний лабіринт, який за довжиною не має собі рівних поміж печер в гіпсах. Нині загальна довжина розвіданих ходів складає понад 220 км. Оптимістичну занесено до Книги рекордів Гінесса як найбільшу в світі лабіринтову печеру в гіпсах. Утім, поки що її таємниці доступні лише для досвідчених спелеологів.

За кілька кілометрів від Оптимістичної поблизу села Стрілківці криється інша цікава печера – Озерна. Періодично вона затоплюється і тоді під землею виникає справжній шостий океан, по кам’яним лабіринтам-акваріумам якого можна мандрувати на човнах чи пірнати в аквалангах. Але такі занадто сміливі мандрівки до снаги не всім. Недосвідченому туристу краще почати з печери “Кришталевої”, в селі Кривче, що за 15 км від міста Борщів. Її називають підземною перлиною Поділля. Туристичний пішохідний маршрут довжиною 2800 метрів – електрифікований, а цікава екскурсія занурить вас у світ справжнього казкового підземелля. У контурах кристалів та кам’яних брил можна розгледіти обриси тварин, квітів, цікаві чудернацькі барельєфи.

В іншій печері неподалік Борщова під назвою «Вертеба» відкрито оригінальний навіть за світовими мірками музей археології та Трипільської культури. За безпрецедентну кількість знайдених на її території пам’яток «Вертебу» ще називають Наддністрянською Помпеєю. Будова її не схожа з жодною іншою печерою краю. Це просто величезний зал завдовжки і завширшки кількасот метрів, стеля якого «підперта» сотнями масивних кам’яних колон. У ній – навіть без інструктора ніколи не заблукаєте.

А ось за справжнім екстрімом варто вирушати до печери “Млинки”, що на околицях села Залісся, за 25 км від Тернополя. Інструктори-провідники спорядять вас у комбінезони та захисні каски з ліхтариками. А потім ви постанете перед необхідністю… пролізти ну через дуже вузький карколомний хід. І так увесь годинний маршрут – то на животі, то на спині, просовуючи у вузькі ходи то руку, то ногу, а потім уже все тіло. Напевне, хтось у цей час згадає уроки йоги, а хтось – Камасутри... Адреналіну і вражень отримаєте – вдоста! А також трішки романтики, бо підземне царство сповнене красивих різнокольорових кристалів – червоних, білих і чорних… Утім, слід зазначити, що ця спелеоподорож – тільки для людей з міцними нервами і не менш міцним здоров’ям.

Організувати екскурсії до печер можна самотужки. Та все ж краще довіритись досвідченому гіду. А ще з огляду на примхливу погоду регіону, туристу краще взяти з собою теплу куртку, два комплекти спортивного одягу, дві пари спортивного взуття, плащ-дощовик або парасолю, кепку та сонцезахисні окуляри. У наплічнику не завадить і “класичний набір” туриста – кружка, ложка та кип’ятильник.

Управління з питань туризму Тернопільської облдержадміністрації: www.ternotour.com.ua

Все про Тернопільську область: www.terinvest.com.ua, www.oda.te.gov.ua

Комментарии

Загрузка...
Интер - программа на неделю