Тала Гончарова, шеф-редактор Starlife , 18 мая 2017 в 13:37

Арт-вікенд у Криворівні: Миколайчук, Параджанов, Грушевський, Франко і чарівна Марічка

Криворівня – село розкішних гір, низького неба, легенд та чар. Недивно, що саме на цій землі розгорнув події своєї найвідомішої повісті «Тіні забутих предків» Михайло Коцюбинський. Саме тут красень-Іван покохав тендітну Марічку. Та нестримна ріка навіки розлучила пару. Іван одружився на нелюбій Палагні й утратив розум…

Мистецька Мекка

Це невелике карпатське село було добре відомим ще у ХІХ столітті. Тут полюбляла відпочивати мистецька богема тих часів: Іван Франко, Леся Українка, Ольга Кобилянська, Василь Стефаник. До Криворівні також приїжджала і дружина відомого письменника Антона Чехова акторка Ольга Кніппер.

Напевно природжений естет Михайло Коцюбинський теж полюбив цю частину колоритної Гуцульщину за красиві гори, неповторний шум Черемошу і музику трембіт. Письменник подовгу жив у селищі. Діалектизми й унікальний побут персонажів «Тіней» він запозичив у місцевих гуцулів. А пізніше Сергій Параджанов майстерно втілив твір Коцюбинського у кінокартину.

Слідами «Тіней…»

Срібна нитка Чорного Черемоша звивається поміж гір, ніби розділяючи село навпіл. Куди не подивишся – неймовірні пейзажі. Село довге і ріку покриває кілька навісних місточків, що похитуються в такт ході.

Прямуючи трасою на північ від села, можна дістатися Буковецького перевалу: звідки бере початок пішохідний маршрут до скель Писаного Каменю або до вершини Ігрець (1 311 м). Фотографам особливо буде цікаво піднятись на полонини, що простягаються над Криворівнею. Звідти відкриваються неймовірні пейзажі та панорами.

Саме у Криворівні було відзнято найяскравіші сцени вже згаданого фільму. Створений у 1960-х роках фільм «Тіні забутих предків» став культовим, а режисер Сергій Параджанов та актори Іван Миколайчук і Лариса Кадочникова, котрі зіграли головних героїв, – легендами світового кінематографу.

Хочете пройтися стежками зйомок? Найперше завітайте до гуцульської «Хати-ґражди» - хати-музею, розташованої в присілку Криворівні, Заріччі. Це не просто пам’ятка архітектури, де збереглися предмети побуту гуцулів, а особливий «закритий» тип гуцульської садиби, що був розповсюджений на Гуцульщині в XVІІ – XІX ст.

Однією з останніх в цьому обійсті проживала Параска Харюк, ровесниця Івана Франка. Вона знала багато місцевих легенд, тому Франко з радістю приходив у гості, щоб послухати її історії. Актор Іван Миколайчук, котрий зіграв у «Тінях…» роль Івана, любив у хаті-ѓражді спати на сіні. Він казав, що вона дає йому сили… І вже пізніше не минав нагоди завітати до хати-ѓражди знову. Сьогодні «карпатський дзен» може пережити кожен охочий: садиби поруч залюбки приймають туристів цілий рік. Вартість проживання від 50-100 грн. залежно від умов та харчування.

Через місток і дорогу від хати-ѓражди на пагорбі височіє дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці. Зведений у 1719 році, вже понад три століття храм працює і ніколи не зачинявся, навіть у радянський період. Сьогодні в неділю та свята до нього приходить багато людей у вишиваних строях – місцеві жителі бережуть свої традиції та пишаються ними. До слова, у церкві теж знімали сцени для «Тіней…», та вони, на жаль, не увійшла до картини.

Музеї Франка і Грушевського

Від хати-ѓражди спускаємось знову до Черемошу, перебираємось на лівий берег і йдемо до центру села – в Літературно–меморіальний  музей І. Франка. Франко найбільшу частину часу, проведеного в Криворівні, жив саме тут, тож в будинку є робоча кімната письменника.

В музеї збережено багато речей, які використовували господарі хати, речі Івана Франка (ліжко, на якому він спав; сіті для ловлі риби; гуцульська сокирка, подарована господарем хати), крісло-качалка, в якому любив гойдатись Михайло Грушевський, а також багато речей того часу. А мені місце біля будинку Франка подобається ще й тим, що навпроти музею в наметі можна купити каву і смакувати її, споглядаючи гори.

Є у Криворівні збудований музей першого президента України Михайла Грушевського. За порадою Івана Франка у 1902 році він приїхав на сюди відпочинок. За кілька років вчений купив собі віллу і земельну ділянку біля Чорного Черемоша, облаштували у гуцульському стилі. У літній період на гостину до Грушевських приїздило багато українських митців, науковців, політичних діячів.

І власне фінальним акордом арт-уікенду стане переїзд до сусідньої Верховини, де розташований Будинок-музей фільму «Тіні забутих предків». У ньому протягом семи місяців мешкав Сергій Параджанов – саме під час зйомок. Пані гід емоційно та щемно розкаже чимало цікавих фактів про ті події  та покаже унікальні експонати. А попросите – обов’язково познайомить з місцевими мешканцями, котрі ще пам’ятають зйомки і відомого кінорежисера.

Церква - центр духовного життя Криворівні

Церква - центр духовного життя Криворівні

До Криворівні я приїхала з Кут, де відпочивала у садибі «Еко-Карпати»

До Криворівні я приїхала з Кут, де відпочивала у садибі «Еко-Карпати»

А на тому боці там живе Марічка...

А на тому боці там живе Марічка...

У Верховині вам розкажуть цікаві подробиці зйомки «Тіні забутих предків»

У Верховині вам розкажуть цікаві подробиці зйомки «Тіні забутих предків»

У Криворівні особлива мистецька атмосфера!

Путешествия, туризм, Путешествия с Талой Гончаровой

Комментарии

Загрузка...
Интер - программа на неделю