Тала Гончарова, шеф-редактор Starlife , 22 июля 2009 в 16:32

Вихідні на Сумщині: мамонт, скіфи і конотопська відьма на вертольоті

Я завжди люблю поїздки на Сумщину влітку: за вікнами пролітають золоті клаптики щедрих ланів, зелені посадки і соняшники. Я поспішаю, бо знаю, що на мене чекають цікаві екскурсії та приємний відпочинок на природі. Нині ця область має особливий статус, адже це батьківщина президента Ющенка, тож і дороги в порядку, і пам’ятки реставруються. Моя остання подорож в ці краї подарувала знайомство з Ромнами, Пустовойтівкою і Конотопом, куди я вас зараз і запрошую.

Ромни, які стоять на пагорбах, і від цього вважають себе «другим Києвом», є давнім українським містом. За легендою його назва походить від квітки ромашки або «ромен-цвіту», який щедро вривав родючі чорноземи Посулля. Та в науковці є й інші варіанти. Зокрема, відомий український мовознавець Костянтин Тищенко у своїй монументальній праці «Етномовна історія прадавньої України» стверджує, що «масові факти знахідок монет Риму в Україні засвідчують для всіх цих селищ їхнє існування у римські часи, тобто 1900 років тому»! І навіть присвячує Ромнам окремий розділ «Ромни ~ Rúmne: українська частка історії Риму», де засвідчує, що на території міста неодноразово було знайдено римські монети, а на карті інженера Гійома де Боплана 1650 року місто було записано як Rumne, де на, на думку Тищенка, історичне Rum- вказує на латинське Roma.

Мені особисто остання версія подобається більше, а ось літописні джерела свідчать, що місто під назвою «Ромен» вперше згадується в Лаврентіївському літописі за 1096 рік, де розповідається про боротьбу князя Володимира Мономаха з половцями.

Далі на місто чекали бурхливі середньовічні та козацькі перипетії. А до середини ХІХ століття в місті щороку відбувався славетний Іллінський ярмарок, на який з’їжджалося в окремі роки до 120 тисяч людей, товарообіг при цьому сягав 10 мільйонів карбованців. За масштабом Іллінський ярмарок був другим після Нижегородського в Російській імперії. Ярмарок був потужним чинником економічного і культурного життя краю, зокрема його відвідували такі відомі люди свого часу як актор Михайло Щепкін, композитор Михайло Глинка і кобзар Остап Вересай та поет Тарас Шевченко, котрий побував у Ромнах на знаменитому торжищі у 1845 році.

Козацький край

Перший об’єкт відвідання – Роменський краєзнавчий музей (вул. Р. Люксембург, тел.: + 38 05448 2-16-80), який входить до Державного історико-культурного заповідника «Посулля». Музейна колекція нараховує 40 експонатів, які знайомлять із природою, етнографією, історичним минулим та мистецьким надбанням Сумщини. Край давніх козацьких традицій репрезентують цінні рукописи, монети, пістолі, гармати, колекція козацьких люльок ХVII-XVIII століття, давні книги, ікони, серед яких особливо вразили Євангеліє Петра Могили 1637 р., та чудотворна ікона Роменська мадонна XVIII ст. А також впала в око кістка мамонта, яку знайшли на цій землі. Якщо ви будете їхати до Сумщини через Чернігівщину або Полтавщину, то в селі Кулешівка Недригайлівського району вас зустріне симпатичний пам’ятник мамонту, рештки якого тут випадково відкопали в 1831 році!

Наступним пунктом нашого маршруту стає село Пустовойтівка Роменського району –батьківщина останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського (1691 – 1803 рр.). Цей видатний політичний, дипломатичний і військовий діяч прожив цілих 112 років, померши, однак, в ув’язненні на російських Соловках. Нині ж в рідному селі отаманові зведений пам’ятник і заснований краєзнавчий музей його імені (4-й пров. Центральної, 4, тел.: + 38 054448 9-38-00). А сам Калнишевський залишив нащадкам збудовану власним коштом в 1773 році дерев’яну Троїцьку церкву, яка три роки тому була повністю відреставрована (як кажуть, коштами президентської родини). Калнишевський також подарував церкві унікальне «Євангеліє» в коштовній оправі, яке нині є раритетом роменського краєзнавчого музею. Нам пощастило його побачити, адже для київських журналістів воно спеціально під конвоєм «повернулось» на кілька годин до Пустовойтівки.

Лишаючи Пустовойтівку ми зупинились за селом на півгодинки, щоб ще й побачити найбільші в області Скіфські кургани. В історичній літературі вони відомі як Оксютенський некрополь VI-IV ст. до н.е., розташований на мисі правого берега ріки Хмелівка біля місця її впадіння в Сулу, навпроти села Оксютинці, які зараз і мають назву Пустовойтівка. Зокрема тут в урочищі Стайкин Верх можна побачити найвищий скіфський курган Дніпровського лісового Лівобережжя Старша могила. Незважаючи на те, що більшість курганів була пограбована ще в давні часи, в ХІХ – поч. ХХ століття виявили багаті поховання скіфської знаті. У них знайдено предмети озброєння, кінська збруя та прикраси, виконані в скіфському «звіриному» стилі, що стали окрасою музеїв Києва, Москви та Санкт-Петербурга.

І ось вже теплий літній вечір, коли час відпочити на природі на березі тихої ріки. Ми катались на човнах, плавали, готували шашлики. Що може краще відновити сили стомленого туриста, ніж вечеря на природі зі смачною рибною юшкою? Не менше приємних хвилин подарувала і завершальна екскурсія нічними Ромнами: маленьке містечко живе яскравими вогнями дискотек, які зосереджені у красивому міському парку. А ще в ньому стоїть симпатична скульптурка… золотої свині. Кажуть, якщо доторкнутись носом до її п’ятачка, можна отримати великі багатства. Я спробувала! Що ж, час покаже…

Контоп: відьми і літаки

Другий день сумського турне починається з переїзду до Конотопу, який на загал асоціюється з повістю Квітки-Основ’яненка «Конотопська відьма». І справді, у місцевому краєзнавчому музеї (вул. Садова, 2, тел.: + 38 05447 2-31-27) є ціла експозиція, присвячена чарівницям цієї місцевості. Утім, не тільки вона. Тут зібрано цілу низку цікавих ужиткових речей та козацьких раритетів.

А ще Конотоп вразив нас своїм Музеєм авіації просто неба (1-й провулок, вул. Рябошапка 11), що належить місцевому авіаремонтному заводу. Посидіти в кабіні пілота в літаку чи гвинтокрилі – це ж так захопливо! І коли ще трапиться така нагода дізнатись, що ж означають оті численні кнопочки і лампочки, якими так легко оперує командир екіпажу.

Завершенням цікавого прес-туру стала участь у святкуванні 350-річчя Конотопської битви, а саме відвідини IV Всеукраїнського фестивалю «Козацький родослав», серед почесних гостей якого були президент Віктор Ющенко, Патріарх Філарет, «молодіжний міністр» Юрій Павленко та інші урядовці. На великому полі відбувався святковий концерт, а кожен район Сумщини представив свій козацький курінь, в якому можна було скуштувати смачних козацьких страв та повчитися народних ремесел. Повертаючись додому на комфортабельному експресі, що домчав нас з Конотопа до Києва усього за три години, я думала про те, скільки в Україні є цікавих незвіданих куточків, які обов’язково варто побачити.

Корисні контакти:

Управління культури і туризму Сумської облдержадміністрації

тел.: +38 0542 63 28 69

Центр туристичної інформації області

вул. Кірова, 2, Краєзнавчий музей

тел.: + 38 0542 22 14 41, веб.: www.tour.sumy.ua

Де зупинитись: готель «Флоріана», м. Ромни, вул. Коржівська 108, тел.: + 38 05448 2-25-62. Комфортабельні номери на двох зі зручностями – від 150 грн.

Де замовити тур Сумщиною: турагенство “Розовая чайка”, м. Суми, тел.: + 38 0542 787-794, www.chayka.sumy.ua

За запрошення у мандрівку Сумщиною редакція Starlife дякує Управління культури і туризму Сумської ОДА та Асоціації журналістів «Туристичний прес-клуб України»

<em>

сучасні конотопські відьми літають на гвинтокрилах

зелена Сумщина запрошує на відпочинок

зелена Сумщина запрошує на відпочинок

козацький фестиваль відвідав президент Ющенко

козацький фестиваль відвідав президент Ющенко

Калнишевський був мужнім козаком

Калнишевський був мужнім козаком

Троїцьку церкву колись збудував сам Калнишевський

Троїцьку церкву колись збудував сам Калнишевський

в Ромнах відчувається благодать

в Ромнах відчувається благодать

ген за селом скіфські кургани

ген за селом скіфські кургани
Фото звезд и знаменитостей, Красивые фото, Путешествия, туризм, Виктор Ющенко, Путешествия с Талой Гончаровой

Комментарии

Загрузка...
Интер - программа на неделю